piątek, 20 sierpnia 2010

Czym się zajmujemy ?

Czy wiesz, że jakość Twojego życia w Kurowie zależy od ludzi, na których oddajesz swój głos w wyborach? Że powinni walczyć o jej poprawę - zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej? Dlatego chcemy, żeby każdy z nas świadomie wybierał swoich przedstawicieli. Żeby władze słuchały obywateli, a obywatele mieli na nie wpływ. Walczymy o to od wyborów samorządowych w 2006 r.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu frekwencja wrośnie, a władze zaczną rozmawiać z ludźmi - nawet tam, gdzie początkowo nikt w to nie wierzył. A dzięki tym rozmowom nasze otoczenie zmieni się na lepsze.
Dołącz do nas. Razem możemy zrobić wszystko.

Liczy się pojedynczy głos
Frekwencja w wyborach lokalnych w  Kurowie w roku 2006 wyniosła ok. 46%. Była niższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich. To zaskakuje, bo przecież samorządowcy z Kurowa mają największy wpływ na jakość naszego codziennego życia . To od  decyzji radnych,  wójta zależy, gdzie powstanie szkoła, oczyszczalnia ścieków, którędy poprowadzi się drogę, czy gmina otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i na co zostanie rozdysponowany budżet gminy.  To radni, których  w Kurowie wybierzemy, określą kierunek rozwoju gminy . W wyborach samorządowych Kurów 2010, jak w żadnych innych, liczy się dosłownie każdy głos. Jak pokazują dane Państwowej Komisji Wyborczej, w wielu miejscowościach o zwycięstwie lub przegranej kandydata przesądzają decyzje pojedynczych wyborców.

Poznać kandydatów
Bardzo ważne jest, aby obywatele Kurowa mogli wybrać swoich reprezentantów świadomie – po przeanalizowaniu programu kandydatów i możliwości realizacji ich obietnic wyborczych. Sprzyjać temu będzie przygotowanie i przeprowadzenie przedwyborczej debaty z udziałem mieszkańców i przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych.  
Lokalne koalicje
Nasze działania będą najskuteczniejsze wtedy, gdy będziemy je realizowali w ramach lokalnej koalicji obywatelskiej „Masz Głos, masz wybór” z udziałem innych partnerów: organizacji, instytucji, mediów czy lokalnych autorytetów. Działania realizowane przez wielu partnerów będą bardziej reprezentatywne, a przez to będą miały większe szanse powodzenia. W jej imieniu możemy realizować  zadania akcji: spytać mieszkańców o problemy, zachęcać do kandydowania lokalnych liderów i liderki; zwrócić się do kandydatów i komitetów wyborczych z listą problemów lokalnych i zorganizować przedwyborczą debatę wokół proponowanych rozwiązań.

Odczarujmy politykę
Równie ważna jest zmiana obiegowego przekonania, o tym, kto może zostać radnym. Zachęcajmy do kandydowania osoby znane ze swej działalności lokalnej. Dla wielu z nich myśl o byciu radną czy radnym w Kurowie jest obca. Boją się angażowania w „politykę”. Dla innych problemem jest zgłaszanie swojej kandydatury z własnej inicjatywy, nawet jeśli wierzą we własne umiejętności. Spróbujmy odczarować pojęcie „polityki” i „kandydowania”. Postarajmy się przekonać  komitety wyborcze do umieszczania na swych listach także lokalnych liderek i liderów. Argumentujmy, że przysporzy to komitetom popularności, a jednocześnie pamiętajmy, że w dniu wyborów krzyżyk stawiamy przy nazwisku, a nie nazwie komitetu .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz